Backlink Nedir ?

06 Şubat 2020 Perşembe

Genel

0

Backlink Nedir ?

Backlink, bir web sitesine bir başka web sitesinden verilen linktir. Backlink sayısı ve backlinklerin nitelikleri bir web sitesinin güvenilirliği konusunda önemli bir kriterdir.

Backlink kavramı ve bu kavramın önemi, Google’ın başarısı ile beraber gündemimize girdi. Google’ın meşhur PageRank algoritması da, backlinklerin bir web sitesine olan etki katsayısını hesaplayan önemli bir buluştu. Ve Google bu buluş sayesinde, diğer arama motorlarından çok daha doğru sonuçlar göstermeye başldı ve dünyada lider arama motoru oldu.

PageRank mantığını kabaca anlatmak gerekirse, link alan sitenin gücü artar, link verdiğinde ise gücü azalır, şeklinde özetleyebiliriz. Aşağıda göreceğiniz üzere PR’leri eşit 4 web sitesi birbirlerine aşağıdaki şekilde link verdiklerinde, PR değişimi gösterilmiştir.

    

Buradan hareketler bir web sitesinin Google gözündeki değerinin yüksek olması için, backlinklerinin sayıca fazla olması ve kaliteli olması gerektiğini söyleyebiliriz. Ve bu kalitenin matematiksel bir karşılığı var ve bu da arama sonuçlarına önemli ölçüde etki etmektedir.

Follow Ve Nofollow Linkler

HTML yapısında linklerin bulunduğu satırlarda follow ne nofollow şeklinde etiketler mevcuttur. Aşağıda “nofollow” etiketine sahip bir linke ait HTML kod parçacığı bulunmaktadır. Böyle bir durumda ilgli sitedeki Pr gücü, link verilen siteye aktarılmaz.

<a href=”giris-yap” rel=”nofollow”>giriş yap</a>

Bu sebeple linklerimiz, link alırken “follow”, link verirken de “nofollow” etiketine sahip olmalı.

Backlinklerin Siteme Etkisini Nasıl Ölçerim ?

Backlinlerin neler olduğunu, yani size kimlerin link verdiğini bulmanıza yarayan yüzlerce araç var. En önemlisi ve ücretsiz olanı Google Search Analtics. Bu aracı kullanarak size link vermiş olan siteleri görmeniz mümkün.

Aşağıda görebileceğiniz gibi Google Search Analtics içerisinde, “sitenize bağlantılar” kısmında tüm domainleri görebilirsiniz.

Ancak daha önemlisi bu linkerin size olan katkısı… Yani PR değerine benzer bir algoritma ile tüm bu linklerin katkılarının hesaplanması ve size olan tahmini katkı puanının hesaplanması. Bu iş oldukça zor bir iş zira Google’ın bile PR hesaplamasının 3 ay sürdüğü söyleniyor.

0 Yorum

Yorum Bırak

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Lütfen * işaretli alanları doldurun.