Etkili Broşür Nasıl Olmalıdır?

11 Mayıs 2021 Salı

Genel

0

Etkili Broşür Nasıl Olmalıdır?


Broşür, bir kurum ya da şirketi tanıtmak amaçlı hazırlanan, açıklayıcı kısa metinlerin olduğu ve tanıtımı yapılacak olan şirket veya kurum ile ilgili fotoğrafların bulunduğu, akılda kalıcı ve dikkat çekici unsurlara sahip tanıtıcı bir materyaldir.


 Bir firma kendini, ürettiği ürünü ya da verdiği hizmetleri tanıtmak ve kendi reklamını yapmak amacı ile broşür hazırlayabilir. Hazırlanan broşürler bu tanıtımdan haberdar olması gereken kişilere iletilir. E-Posta veyahut direkt olarak elden dağıtım gerçekleştirilebilir. 


Peki etkili bir broşür nasıl olmalıdır?


Broşürün büyük bir etkiye sahip olması için öncelik olarak iyi bir araştırma yapılması gerekir. Broşürün verildiği müşterinin istekleri dinlenmeli ve broşürde neyin vurgulanacağı açık bir şekilde belirlenmelidir. Firmanın adres telefon vb. Bilgileri eksiksiz ve doğru olarak alınmalı ve sonrasında broşür hazırlanması için gerekli olan tüm bilgiler, veriler elde edilmelidir. Doğru bir içerik için geniş kapsamlı araştırma gerektirir.


Etkili bir broşürün çok iyi bir reklam aracı olduğu herkes tarafından bilinir. Bu sebeple broşür çalışmaları yapılırken gereken özen üst düzeyde gösterilmelidir. İşini ehli kişiler tarafından hazırlanması en öncelikli etkendir. Broşür tasarımlarınızın iyi olması ile birlikte bastıracağınız matbaa firması da oldukça önemlidir. Broşürün hem baskı hem de kağıt kalitesi iyi olmazsa yaptığınız reklam çalışması etkinliğini kaybeder.


Broşürde kağıt seçimi, kağıdın gramı, cinsi, dokusu ve mürekkep dokusuna kadar farklılık göstermektedir. Aynı şekilde hazırlanacak olan broşürün yapısının önemi de büyüktür. A4 boyutunda 1 yada 2 kırımlı olarak tasarlanabilir. A4 boyutunun yanı sıra A5 olarak kırımsız olarak hazırlanabilir. 

Seçilen görseller can alıcı ve dikkat çekici olmalıdır. Broşür göz hitap eden, akılda kalıcı ve etkileyici bir yazı ile bir bütün olarak tasarlanması büyük önem arz etmektedir. Bunun en büyük sebebi broşürü eline alan kişiyi içeriği okumaya teşvik etmesidir. Fotoğraf çözünürlükleri iyi olmalıdır çünkü baskı sırasında bazı sorunlar doğurabilir. 


Broşürün güncel bilgiler içeriyor olmaları da önemlidir. Güncel bilgiler içerin bir broşür ile birlikte bu broşürleri dönem dönem değiştirmekte ve güncellemekte fayda vardır.

0 Yorum

Yorum Bırak

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Lütfen * işaretli alanları doldurun.