Katalog Ve Broşür Baskı Özellikleri

06 Şubat 2020 Perşembe

Genel

0

Katalog Ve Broşür Baskı Özellikleri

Katalog, dergi veya kitapçık sayfalarını sayarken çoğu insan baskıda ki forma mantığını anlayamaz ve ortaya karışık sonuçlar çıkabilir. Baskıda ki forma mantığına göre tüm sayfalı tasarımlar dört ve katları olmak durumundadır. Sayfalar kapak dahil veya hariç olarak düşünülebilir. Kapak hariç dendiğinde ön ve arka kapak içleri de düşünülerek dört sayfa eksik sayım yapılır fakat kapaklar dahil dendiğinde dört sayfa ekleyerek sayım yapmak doğru olacaktır.

Bu sebeple katalog tasarımı yaparken sayfaların toplam tutarının dört ve katları olduğundan emin olun. Tanım olarak katalog veya kitapçıkların 4 sayfa mantığı; f meydana gelen bir veya daha fazla olan formların katlanmış halleridir denebilir.

Herhangi bir kataloğu elinize aldığınızda ortadan tel veya dikiş ile tutturulduğunu göreceksiniz. Bu tel veya dikiş çıkartıldığında aslında sayfaların her biri ortadan katlanmış, forma mantığında dizilmiş ve öyle tutturulmuş olduğunu anlayabileceksiniz. Bu iki taraflı formaların her biri dört ayrı sayfadan oluşur, bir tarafta ise 2 adettir.

İki taraflı formalardan oluşan bir kataloğu ele alalım, örneğin; 16 sayfa olabilir. Kataloğu oluştururken forma mantığı düşünülerek sıralamaya göre gidilmelidir böylelikle baskıyı yapacak yazıcı veya makine tarafından basıma uygun olacaktır.

 

 

KATALOG DÜZEN ÖZELLİKLERİ

Forma mantığını anladığımıza göre diğer düzen özelliklerinden bahsedebiliriz. Kataloğumuzu baskıya göndermeden önceki en önemli bir diğer konu ise taşma payları ve kırımlardır. Taşma payları ve kırımların verilmiş olması katalog baskıda kesim ya da kırım sırasında bilgilerin, görsellerin eksik veya düzensiz çıkmaması için önemlidir.

 

KATALOG RENK ÖZELLİKLERİ

Katalogda kullandığınız renkler Pantone veya CMYK olabilir. Pantone renkler, özel olarak kodlanmış renkler olduğundan baskı maliyetini artırabilir fakat logoda yer alan fazla renkleri CMYK’ya çevirmemenizi tavsiye ederiz. Tüm katalog CMYK olacak ise 4 renk olarak hesaplanır,Pantone her bir renk ise +1 olarak 4 rengin üzerine eklenir.

 

 

KATALOG GÖRSEL ÖZELLİKLERİ

Katalog tasarımında kullanılan tüm görsellerin baskıda kaliteli gözükmesi adına 300 dpi ve üstünde olması gerekir. 300 dpi altındaki tüm görseller baskıya uygun değildir ve sonuç kalitesiz olacaktır. Bazı durumlarda görsel çok ufak kullanıldıysa 300 dpi altında olan görseller sorun yaratmayabilir bunu anlayabilmek adına mutlaka demo baskı alınması önerilmelidir.

 


0 Yorum

Yorum Bırak

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Lütfen * işaretli alanları doldurun.