PR (Public Relations) Nedir?

06 Şubat 2020 Perşembe

Genel

0

PR (Public Relations) Nedir?

PR iş hayatında birçok kurum tarafından kullanılan bir tabir olarak bilinmektedir. Ancak “PR Nedir?”, “PR Çalışması Nedir ve Neden Gereklidir?”, “Kurum Politikalarının Belirlenmesinde PR’ın önemi nedir?” gibi soruların cevabı birçok kurum çalışanı tarafından ya hiç bilinmemekte ya da kulaktan dolma bilgilerle bu konuda fikir sahibi olmaktadır. Aslında PR her kurumsal firmanın olmazsa olmazıdır. Bu nedenle öncelikle “PR nedir?” sorusunu cevaplamak azami önem taşımaktadır.PR iş hayatında birçok kurum tarafından kullanılan bir tabir olarak bilinmektedir. Ancak “PR Nedir?”, “PR Çalışması Nedir ve Neden Gereklidir?”, “Kurum Politikalarının Belirlenmesinde PR’ın önemi nedir?” gibi soruların cevabı birçok kurum çalışanı tarafından ya hiç bilinmemekte ya da kulaktan dolma bilgilerle bu konuda fikir sahibi olmaktadır. Aslında PR her kurumsal firmanın olmazsa olmazıdır. Bu nedenle öncelikle “PR nedir?” sorusunu cevaplamak azami önem taşımaktadır.

 

 

PR (Public Relations)’ın Tanımı

Public Relations kısaltılmış hali ile PR yani “Halkla İlişkiler” kurumun kimliğine dair oluşturulan davranış ve eylemlerin düzenlenmesi, halkın gözünde kuruma dair saygın bir görünüm elde edilmesi için çalışan birime verilen isimdir. Halkla ilişkiler birimi, birçok şirkette bulunmasına rağmen adının karşılığını bulamamakta, daha çok şirkete gelen kişileri karşılamadan öte gidememekte ve bir şirket politikası yönetme amacı gütmemektedir.

İyi Bir PR Çalışması Nasıl Olmalı?

 

İster hizmet ister ürün satışı gerçekleştirin, öncelikle satış hedefinizi doğru belirlemeniz gerekmektedir. Bunun için de hedef kitlenizi iyi tanımalısınız. Satışı gerçekleştirilecek olan ürün ya da hizmet hakkında kişilerin düşüncelerini öğrenebileceğiniz geri dönüşler alabileceğiniz stratejiler belirlemelisiniz. Bir eğitim kurumuysanız ve öğrenci ailelerinin verdiğiniz hizmetin kalitesi hakkındaki düşüncelerini merak ediyorsanız ya da verdiğiniz eğitim hakkında onların fikirlerini öğrenmek istiyorsanız, mail ve mesaj yoluyla küçük bir anket iletebilir, böylece ilerleyen süreçte daha doğru stratejiler üretebilirsiniz. Yahut kozmetik, ayakkabı, çanta, giyim gibi herhangi bir ürünle ilgili mağaza sahibiyseniz ve öncelikle bir pazar araştırması yapmak istiyorsanız, küçük bir tanıtım etkinliği ile ürünlerinizi tanıtabilir, hediye ya da indirimli ürün çekilişi yapabilir ve insanların ürünlerinize ilgi göstermesini sağlayabilirsiniz.

 

Sağdan soldan toplanan telefon numaraları ile insanları arayarak yapılmaya çalışılan anketler ya da satış, pazarlama, tanıtım yöntemleri insanların rahatsız olduğu ve güvenmediği yöntemler arasında… Günümüzde her şey internet üzerinden daha çok işlediği için mutlaka bir internet sitesi edinmeli ve internet üzerinde bazı kampanyalar, reklam projeleri yapmalısınız. Kullanılan çeşitli internet programları ile satış stratejilerinizin ne kadar işe yaradığını takip edebilirsiniz.

 

İnternet sitesi dışında edinmeniz gereken Facebook, Twitter, Instagram, Likedin gibi sosyal medya hesaplarınız bulunmalı ve bu ortam üzerinden rakiplerinizin stratejilerini kesinlikle takip etmelisiniz. Böylece onların hangi yöntemle daha fazla satış yaptığını hangi yöntemle daha çok saygınlık edinebildiğinizi anlamanız, iyi bir itibar yönetimi gerçekleştirmeniz kolaylaşacaktır.

 

Diğer firmaları takip etmekten bahsetmişken bu işlem, firmalar için hayat kurtaran ve sektör hakkında oldukça fazla bilgi edinmeyi sağlayan bir yöntem olarak denenmiş ve işe yaramamış yöntemleri eleyerek işe yarar projeler üretmeniz konusunda size mükemmel fikirler verecektir.

Kurumsal ve güçlü adımlarla ilerleyen aynı zamanda adil iş yönetimi sağlayan bir firma olmak için de halkla ilişkiler olmazsa olmazdır. İnternet üzerindeki reklamlar, görsel hazırlama, görsele uygun içerik bulma, blog yazısı yazma, sosyal medya hesaplarını yönetme gibi işler için birçok şirket sosyal medya adı altında bir ekip bazen de bir en fazla iki kişi çalıştırmaktadır. Oysa en büyük yanılgı daha az kişi ile daha çok iş mantığı olmaktadır. Bu, şirkette doğru düzgün bir PR çalışması yapılabilmesinin önündeki en büyük engeldir. Bu yüzden görsel tasarım, yazı hazırlama, sosyal medya üzerinden takip ve paylaşım yapma gibi her alan ayrı kişilerce yönetilmelidir. Daha verimli işler ortaya çıkarmak çok daha uygun bir şirket profili oluşturmak ve işlerin zamanında yetişmesini sağlamak için bu olmazsa olmazlardan biridir. Daha az kişi daha çok iş demek verimsiz bir çalışma ve memnuniyetsiz müşteriler demektir. İyi bir PR çalışması öncelikle şirket içi çalışma düzeninin adil şekilde dağılmasına bağlıdır.

 

Oluşturduğunuz adil çalışma sistemi, işlerini severek yapan, düzenli ve verimli çalışanlara sahip olmanızı sağlamaktadır. Bunu sağladığınız takdirde birçok çalışanınız işine dört elle sarılacak ve işini daha verimli yapacaktır. Sıra, nasıl bir proje yürüteceğinize ve bu projeyi nasıl duyuracağınıza gelecek… Bunun için şirket içinde oluşturacağınız bir ekip ya da profesyonel manada SEO kurallarına hâkim bir dış ekiple çalışmanız gerekecektir.

 

SEO’dan da kısaca bahsetmek gerekirse internet üzerinde çeşitli ortamlarda açılan üyeliklerin takibi yapılarak Google Adwords ve benzeri programlar kullanılması neticesinde internette üzerinden yapılan aramalarda şirketinizin isminin en üst sırada yer almasının sağlanması olarak açıklanabilir. Bunun için de dışarıdan bir SEO danışmanından yardım almanız gerekebilir. Bütün bu disiplinli çalışma neticesinde şirketinizin sağlam politikalar yürütmesi ve ürün ya da hizmet satışınızın başarılı bir şekilde gerçekleşmesi sağlanacaktır.

 

İyi ve Sistemli Bir PR Çalışması Şirkete Ne Kazandırır?

Şirket içi iletişim ve çalışma şekli, öncelikle çalışanlarınıza olan davranışınız ,müşterilerinizin gözündeki itibarınızı da oldukça etkilemektedir. Siz çalışanlarınıza değer vermediğiniz sürece onlar da müşterilerinize değer vermeyecektir. İyi bir PR çalışması öncelikle sağlam bir itibar kazandırır.

-Adınızı çok fazla yerde duyurmanızı sağlar.

-Hedef kitleye yönelik çalışmalar yapılmasını kolaylaştırır.

-Ekip çalışmasından doğan verimli bir birliktelik oluşmasını sağlar.

-Yaptığınız işte sayılı isimler arasında yer almanızı, rakiplerinizin önüne geçmenizi sağlar.

-Yaptığınız işlerdeki eksik ve aksak yönleri tespit etmenizi ve düzeltmenizi kolaylaştırır.

-Hedef kitlenin taleplerine yönelik içerikler ve ürünler üretmenizi sağlar.


0 Yorum

Yorum Bırak

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Lütfen * işaretli alanları doldurun.