Responsive Tasarım

06 Şubat 2020 Perşembe

Genel

0

Responsive Tasarım

Responsive tasarımın ne olduğunu ve faydalarını şuradaki yazımızda detaylı şekilde anlatmıştık. Peki responsive tasarım yaparken hangi çözünürlükleri dikkate almalıyız ? Aslında pek çok farklı çözünürlükte responsive tasarımlar yapılıyor. 3 ile 6 kademeye kadar farklı yapılar kullanılıyor. Ancak sizlere bizzat kullandığımız ve popüler olan çözünürlüklerden bahsedeceğim.

Responsive, popülarite ve kullanılabilirlik göz önüne alındığında 3 yada 4 farklı çözünürlüğe göre tasarlanması yeterlidir. Aşağıda en çok kullanılan çözünürlüklere göre hazırladığım 3 ve 4 kademeli responsive tabloyu görebilirsiniz.

4 Kademeli Responsive Hazırlıyorsak ;


Çözünürlük AralığıUyumlulukEkran 10 – 767pxMobil EkranlarEkran 2768px – 991pxDikey TabletEkran 3992px – 1199pxYatay Tablet + Minibook LaptopEkran 4<1200px ve YukarısıNotebook + Desktop

3 Kademeli Responsive Hazırlıyorsak ;


Çözünürlük AralığıUyumlulukEkran 10 – 767pxMobil Ekranlar içinEkran 2768px – 991pxDikey Tablet içinEkran 3992px ve yukarısıYatay Tablet + Notebook + Desktop için

şeklinde ekranları ve CSS yapımızı hazırlamanız doğru olacaktır. Her aralıkta farklı bir ekran ve menü yapısı kullanıcı karşısına gelecektir. Bu sayede ziyaretçi, ekranda daha güzel bir kullanıcı deneyimi yaşayacak.

0 Yorum

Yorum Bırak

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Lütfen * işaretli alanları doldurun.