Sosyal Medya Yönetimi

06 Şubat 2020 Perşembe

Genel

0

Sosyal Medya Yönetimi

 

Aslında çok eskiye gitmeye gerek yok bundan bir kaç yıl önce ufak işletmeler sosyal medya yönetimini düşünmezlerdi. Oldukları yerde küçük sermayelerle tabir uygun ise kendi mahallelerinde idi. Fakat şimdi hatta şu an bile emin olun ki birçok küçük sermaye sahibi ya da işletme tanıtım ve güvenilirliğini sağlarken sosyal medyayı kullanmaya başladı bile. Sosyal medyanın zamanımızda gerçekten çok büyük faydaları var. Bunlardan biri de yok denecek kadar az maliyetle ya da birazcık zamanla firmanızı tanıtabilir, normalde hiç ulaşamadığınız tüketici kitlesine bir anda ulaşma şansına sahip olabilirsiniz.

 

Sosyal medyanın kişiler ve kurumlar tarafından kısa zaman içerisinde bu kadar yaygınlaşması ile birlikte medyanın meşhur geleneksel yapısı bozulmuştur ve bunlar o kadar kısa zamanda olmuştur ki büyük, orta, küçük işletmeler, şirketler, kamu kurum ve kuruluşları top yekün bu yönde çalışmalara başlamışlardır. Tabi bu değişimlerle beraber yeni iş kolları ortaya çıkmış ve bu yönde eğitim hizmetleri de kendilerini göstermeye başlamışlardır. Kuşkusuz ki sosyal medyanın bu kadar gelişmesin de facebook, twitter, skype gibi sosyal medya araçlarının büyük katkıları olmuştur. Bu sosyal medya araçları sürekli etkileşim ve network üzerine inşa edilmiştir.

 

Sosyal medya yönetiminde zamanlama kesinlikle bu güne kadar alıştığımız geleneksel medya araçlarından çok daha iyi bir durumdadır. Alışıla gelmiş medya araçları sizin reklam verdiğiniz ürününüzü kategorik bir şekilde sunamazdı. Yani eski alışıla gelmiş medya araçlarını kullanarak bir araba sattığınızı düşünün, televizyona veya gazeteye ilan vermeniz gerekecekti. Fakat verdiğiniz ilanın muhatabı bütün gazete okuyan ve televizyon izleyen insanlar olacaktı. Bu sebeple hem büyük paralar harcamanız gerekecekti hem de sadece istediğiniz kitleye ulaşma şansınız olmayacaktı. Fakat sosyal medya yönetimin de işler bu şekilde yürümez. Satmak istediğiniz ürünü kategorik olarak alıcıya sunar. Ya da satın almak istediğiniz ürünü kategorik olarak size sunar ve bunun için ya hiç para ödemezsiniz ya da çok cüzi paralara bu işleri yaptırabilir ve yapabilirsiniz.

 

Günümüzde firmaların temel süreçlerinden biri haline gelen sosyal medya yönetimi; üretim, satış, iletişim, pazarlama ve buna benzer temel işletme terimleri sosyal medya ile kendini yenilemiştir. Örneğin önceleri insanlar birbirlerine sms, e – posta gibi iletişim araçlarını kullanırdı. Fakat artık bu işleri çoğunlukla günlük hayatta sosyal ağlarla yani sosyal medya araçları ile yapmaktayız. Bunun yanı sıra akıllı telefonlarda da sosyal ağ oluşumunu sağlayan uygulamalar da bir anda hayatımıza girdi ve bunları da aktif bir şekilde kullanmaya başladık. Bir örnek daha vermek istiyorum az önce de bahsettiğim gibi önceden bir ürünü satmak veya pazarlamak istediğiniz de sadece istediğiniz kitleye ulaşmanız çok zordu fakat şu an kategorik anlamda istediğiniz kitleye hatta istediğiniz isime sosyal ağlar aracılığı ile ulaşabilir ilişki kurabilirsiniz. Dolayısı ile sosyal medya araçları sade pazarlama, reklam ve buna benzer işler için kullanılan bir kavram değil haberleşmeyi önemli ölçüde kolaylaştıran, zaman kazandıran bir kavramdır.

 

Sosyal medya, üreticiler kadar belki de daha fazla tüketicileri de güçlü kılan bir platform. Yine eskiden bir şirket yöneticisine ulaşmak veya marka ile alakalı düşüncelerinizi dile getirmek çok zordu. Fakat şimdi şirket yönetiminden en aşağı kademesine kadar bütün şirket çalışanları bu platformda yerlerini almış hatta sırf haberdar olmak için bile şirketler çalışan alımları yapmışlardır. Örneğin bir çok site de artık online danışma hattı diye bir kavram ortaya çıkmıştır. Bir ürünü almadan önce sorabilir, konuşabilir, aklınıza gelen her konuda detaylı bilgi alabilirsiniz.

0 Yorum

Yorum Bırak

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Lütfen * işaretli alanları doldurun.